מפעל טופו באמצע הדרך

בדיוק הכינו אבורא-אגה (טופו מטוגן) והזמינו אותנו לצלם.
מאוחר יותר טובלים את הטופו בסירופ של סויה, דאשי וסוכר, וכשממלאים אותו בשארי (אורז סושי מוחמץ), הוא הופך ל inarizushi. לא יודעים מה זה? תנסו. זה מעדן. (אפשר להשיג בארץ פה, ובשאר חנויות המזרח-מערב)


טעמנו טופו אחד, שהיה קריספי בחוץ, די רך בפנים. ומזכיר בתכלס סופגניה.
הטעם משתנה מאד אחרי הטבילה בסירופ, וזה רק שלב אחד בדרך.
Chao Chao Sanjo Kiyamachi

הביקורות באינטרנט רעשו סביב חנות הגיוזות הזו, והגענו לבדוק. 
40 של המתנה בתור בין גאייג׳ינים שגם להם יש חיבור אינטרנט הובילו אל ספסל צפוף במקום בפינת המסעדה.הכל היה טעים ונחמד, שום דבר להתלהב ממנו, שום דבר לספר בבית.
הצוות מקסים, דובר אנגלית מושלמת. חברותי מאד, למרות הלחץ וקהל הדחוס. בכלל, המקום מאד לא ״יפני״ ובטח שלא קיוטואי באווירה. עם כל הזרים שסביבנו הרגשנו כמו באיזו מסעדה אסייתית בניו יורק. בדיוק מה שרציתי להמנע ממנו.
כמה גיוזות חריפות מאד
(״על אחריותכם״ בתפריט, ממש ככה)


״גיוזה״ מיובה (קרום טופו, דבר נפלא בעצמו)
ומנת הדגל של המסעדה. קריספי, חם, טרי, טעים. כמו בכל מקום רציני אחר.כאמור, מקסים וחמוד, אבל מאד תיירותי. גם הסביבה שלו שורצת תיירים, ואם זו הפעם הראשונה שלכם שם, אז כנסו, זה אחלה. אם כבר אכלתם גיוזה טובה בחייכם, תמנעו מהצרבת ומאמריקאים שעומדים בתור לבירה ובצק.


יש לי עוד רעיון

כן בוס?
יש את מרכך הכביסה הזה במחסן שלא נמכר
נכון בוס
בקבק אותו בבקשה, תעשה בורוד זה יפה
אוקי בוס
שים ציור יפה של פרי, אולי ענבים שיהיו מרוצים
הבנתי בוס
ושלח לקוביני
בסדר בוס. אני על זה
תעדכן
Sobanomi Yoshimura - Kyoto


בזמן שעל ראמן יש ויכוחים שנוגעים לטעם וסגנון, סובה הוא עולם סגור שמדורג בצורה מוסכמת על ציר מרכזי - איכות האטריות. יש כמובן וריאנטים רבים, אבל קל לקבוע מהי סובה טובה, וקשה מאד להכין כזו.

סובה הם פירות של צמח הכוסמת, ״סובה״ (ביפנית), ואותם מייבשים ולשים לקמח, ממנו, ביחד עם קמח לבן מייצרים את האטריות באותו שם. הן היו שם לפני האורז, האודון ושאר הקמחים.


המינון בין שניהם הוא טריקי. מצד אחד, טעם הסובה בולט ככל שהיא נוכחת, מצד שני, הבצק מתפורר ולא מחזיק את עצמו. סובה היא לא דגן, ולכן לא מייצרת קמח ״קשה״. קשה מאד להגיע למינון של 80% סובה מתערובת הקמחים באטריות טריות (קיימת גירסה תעשייתית של 100% כוסמת, אבל האיכות לא מתחרה).

הגענו אל מסעדת הסובה הזו כדי לטעום את אחת המנות המדוברות של העיר.
הסובה מגיעה עם מספר מנות צדדיות. הכל באופן כללי היה נהדר, הסובה ניצחה על המקהלה.

סשימי וחברים. טרי כמו שזה נראה. טמפורה, של שרימפס במיוחד פופולרית מאד עם סובה.


סט הטמפורה שהגיע היה נפלא
סובה טריה, בעבודת יד (מעט מסעדות עושות זאת היום, הערכה היא פחות מחמישית ממסעדות הסובה). החתך מרובע, ולא עגול כמו בגירסה התעשייתית, קל לראות שהיא נחתכה ידנית.


וסובה נוספת עם דייקון וסויה.
ככלל, סובה טובה היא מוצר עם דקויות טעם וטקסטורה שצריך להתרכז כדי להבחין בהם, וכדי לעשות את זה מקובל להזמין סובה בגירסה קרה (זאקו-סובה), ולטבול אותה ברוטב בכוסית.


כשנגמרת הסובה ונשאר מעט רוטב בכוסית, מקבלים קנקן עם מי בישול הסובה (סובה-יו). מים חלביים ועמילניים ביותר. מוזגים אותם על שארית הרוטב ומקבלים מרק קטיפתי לקינוח. 


וזה לא מפריע לעוד קינוח להגיע. גלידת סובה וקינאקו. שלא יחסר.


כן, לכו לשם. 


בחנות דלעות מרוחקת ממרכז העיר

ישבה זקנה מקסימה וציירה פנים לירקות.
מיסטר ווילסון?

© Street Food Fighter
Maira Gall